Blog

Sęki w drewnie – co powodują?

Sęki są klasyfikowane jako jedne z wad występujących w drewnie. Ich obecności nie da się uniknąć bowiem jest ona związana z prawidłowym rozwojem drzew. Są one niczym innym jak częściami gałęzi występującymi w pniu, które razem z rośnięciem danego drzewa stopniowo usychają i odpadają. Sęki przyjmują postać ciemnych śladów widocznych na bocznej części drewna. Generalnie uważane za wady, gdyż bezpośrednio wpływają na pogorszenie właściwości gotowego surowca, jednak posiadają duże walory estetyczne.

Jakie znaczenie ma sęk w drewnie?

Klasyfikacja sęków przebiega na podstawie kryteriów takich jak stopień zrośnięcia, zgrupowania, a przede wszystkim stan ich zdrowia, ponieważ mogą one również posiadać zgniłą tkankę. Występowanie sęków sprawia, że pogarszają się właściwości mechaniczne danego gatunku drewna, w tym między innymi zmniejsza się wytrzymałość włókien na rozciąganie. Drewno z licznymi sękami wykazuje również większą podatność na deformację w wyniku zginania. Natomiast gdy w tarcicy występują sęki zdrowe, to dane drewno będzie bardziej odporne na rozłupywanie.

Warto zaznaczyć, że negatywne działanie sęków na właściwości drewna zależy również od formy, jaką przyjmuje samo drewno. Przykładowo, w przypadku sprasowanej tarcicy sęki mają o wiele większe znaczenie, niż przy produkcie występującym w formie okrągłej.

Jednym ze wskaźników oceny wytrzymałości drewna jest sękatość obliczana na podstawie ilości sęków przypadających na daną jednostkę powierzchni. Drzewo z ich dużą ilością nie nadaje się do celów konstrukcyjnych ze względu na obniżenie jego wartości mechanicznych. Jednakże jego unikatowa struktura świetnie sprawdza się w projektach wnętrz i mebli.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓