Blog

Na czym polega technologia kanadyjska wznoszenia domów?

W bardzo daleko idącym uproszczeniu technologia kanadyjska polega na wzniesieniu drewnianego, posadowionego na odpowiednim fundamencie szkieletu budynku, a następnie na wypełnieniu go materiałem izolacyjnym. Tak wypełnione ściany oraz stropy pokrywane są drewnianym lub drewnopochodnym poszyciem. Elewację dodatkowo pokrywa się oblicówką z desek lub tynkiem, zaś we wnętrzu układa się płyty drewnopochodne lub gipsowo-kartonowe.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż budowa takiego domu. Wystarczy ułożyć zwykły fundament, następnie postawić szkielet z oczepów i słupków, wypełnić wolne przestrzenie termoizolacją, po czym pokryć całą konstrukcję poszyciem i ewentualną elewacją. Jednakże pomimo pozornej prostoty, budowa „kanadyjczyka” jest dość skomplikowana. Nie zapominajmy, że są to domy, które doskonale spisują się w bardzo mroźnym, północnym klimacie. Technologie oraz normy, które należy wziąć pod uwagę podczas ich budowy, są prawdopodobnie bardziej skomplikowane, niż w przypadku zwykłych domów murowanych. Stoją za nimi stulecia praktyki doświadczonych konstruktorów oraz architektów.

Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę np. z tego, że w domach budowanych metodą kanadyjską niezwykle ważne jest odpowiednie łączenie oczepów, szczególnie w narożnikach ścian zewnętrznych, ponieważ to właśnie narożniki przenoszą w głównej mierze obciążenia dachu na grunt. Ponadto nadproża muszą być dodatkowo wzmacniane dodatkowymi słupkami. Optymalny rozstaw dla słupków konstrukcyjnych wynosi 40 cm, zaś w budynkach o nieskomplikowanej bryle 60 cm, bez względu na obecność okien, dla których zawsze wstawia się dodatkowe słupki. Poszycie zewnętrzne to nie tylko elewacja, ale przede wszystkim usztywnienie budynku, dlatego musi być ułożone niezwykle dokładnie. Kluczowe znaczenie dla budynku ma odpowiednia termoizolacja, która musi być dodatkowo chroniona przed wodą – w przeciwnym wypadku nasz dom będzie wilgotny i zimny.

Z tego względu budowa domu w technologii kanadyjskiej wymaga daleko posuniętego reżimu technologicznego i materiałowego. Zastąpienie czterostronnie struganego drewna zwykłą tarcicą z pewnością przyniesie negatywne konsekwencje. Drewno musi zostać wysuszone komorowo, zaś łączniki muszą zostać wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Do tego należy pamiętać o odpowiednio dobranej instalacji grzewczej posiadającej małą bezwładność, ponieważ taki budynek równie łatwo (i tanio) ogrzać, co wychłodzić. Wysokiej jakości termoizolacja, czy to z wełny, czy celulozy (nigdy styropianu!), jest równie ważna, co dobrej jakości dach czy trwałe poszycie.

Dlatego jeżeli chcielibyście Państwo wznieść ekologiczny oraz tani dom, z przyjemnością go dla Was wybudujemy.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓