Blog

Na czym polega parowanie drewna?

Parowanie to zabieg ulepszający mechaniczne właściwości drewna, a także pozytywnie wpływający na jego estetykę, szczególnie w kontekście budowy różnego rodzaju drewnianych konstrukcji. Głównym założeniem jest jednak nadanie tworzywu takich właściwości, aby podczas obróbki w postaci skrawania czy cięcia nie ulegało ono zbytnim niekontrolowanym odkształceniom, mogącym spowodować pęknięcia. Dzięki parowaniu wewnętrzna struktura drewna staje się bardziej elastyczna, a samo drewno jest dodatkowo lepiej oczyszczone. Jednocześnie kolor niektórych gatunków drewna może ulec pewnej zmianie.

Jak przebiega parowanie?

Prawidłowe przeprowadzenie parowania drewna to proces skomplikowany, o którego powodzeniu decyduje zapewnienie odpowiednich warunków. Stosowana para nie może być ani za gorąca, ani za zimna – w pierwszym przypadku doprowadzi to bowiem do wysuszenia drewna, w drugim natomiast całe przedsięwzięcie może okazać się niepowodzeniem. Przyjmuje się, że para powinna mieć około 113 stopni Celsjusza przy jednoczesnym ciśnieniu 0,06 MPa. Drewno zostaje umieszczone w dołach parzelnianych, które są wyłożone betonem, a na ich dnie znajdują się rurki, dzięki którym kontrolujemy przepływ pary. Natomiast przy mniej innowacyjnych rozwiązań wystarczającym okazuje się być zastosowanie zwykłej uszczelki na klapie, którą przykrywa się dół. Para wykorzystywana w tym procesie to rodzaj pary nasyconej. Taki charakter powinna ona mieć przez cały okres parowania. Dlatego konieczna staje się ciągła obserwacja warunków panujących w parzelni.

Które gatunki drewna poddawać procesowi parowania?

Proces parowania w wielu przypadkach wydaje się niezbędny dla uzyskania drewna o bardzo dobrej plastyczności. W końcu dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć naprężenie drewna, co posiada również bardzo duże znaczenie przy drewnie posiadającym wady powstałe w wyniku jego ścięcia. Przy widocznym pęknięciu, po wcześniejszym klamrowaniu drewna, cała kłoda powinna zostać umieszczona właśnie w parzelni. W ten sposób dojdzie do obniżenia poziomu napięcia drewna znajdującego się w centralnej części słojów, co skutecznie zabezpieczy przed powstawaniem kolejnych odkształceń.

Jakie gatunki reagują nieco inaczej?

Nie przy każdym gatunku drewna efekty parowania będą takie same, jeśli chodzi o spodziewaną estetykę. Na przykład orzech włoski poddany parowaniu traci swój bardzo charakterystyczny odcień. Zmianie może także ulec kolor drewna bukowego.

Kto zajmuje się parowaniem drewna?

Jak już zostało ustalone, parowanie pozwala nam uzyskać drewno solidne, a przy tym giętkie i odporne na uszkodzenia powstałe w procesie obróbki. Warto jest więc postarać się o znalezienie sprawdzonego dostawcy, który posiada wieloletnie doświadczenie w procesie obróbki drewna. Takie firmy dysponują profesjonalnymi parzelniami, których optymalne warunki pozwalają uzyskać najlepszy z możliwych efektów.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓