Blog

Jak zabezpieczyć konstrukcje drewniane przed szkodnikami?

O tym, że drewno jest w szczególnym stopniu narażone na niebezpieczeństwo związane z obecnością szkodliwych owadów, wie każdy. Zdecydowanie łatwiej jest zabezpieczyć drewniane powierzchnie przed działaniem szkodników, niż później usiłować wszelkimi dostępnymi sposobami usunąć te szkodniki. A ich obecność może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, włącznie ze zniszczeniem drewnianej konstrukcji.

Z tego względu działania profilaktyczne powinny zostać rozpoczęte już przez producenta drewnianych elementów budowlanych. Przede wszystkim takie drewno musi być dobrze wysuszone, a następnie zaimpregnowane wysokiej jakości środkami chemicznymi. Najlepiej, jeżeli jest to impregnacja głęboka, przeprowadzona przez specjalistów. Polega ona na zanurzeniu drewna w odpowiednim preparacie lub przeprowadzana jest w oparciu o metodę próżniowo-ciśnieniową, niemożliwą do wykonania bez profesjonalnych urządzeń.

Jeżeli planujemy zabezpieczyć drewno przed szkodnikami na własną rękę, wówczas pozostaje nam impregnacja powierzchniowa. Akurat do jej przeprowadzenia nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy pistolet natryskowy, pędzel lub wałek oraz dobrej jakości preparat. W tym przypadku trzeba koniecznie pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu wytycznych znajdujących się na opakowaniu preparatu. Dotyczą one nie tylko sposobu nanoszenia ochronnej warstwy, ale przede wszystkim warunków pogodowych – np. zbyt niska temperatura uniemożliwi drewnu wchłanianie impregnatu, z kolei zbyt wysoka spowoduje jego szybkie odparowanie.

Poza tym należy dokładnie przestrzegać zaleceń odnośnie koniecznej ilości warstw ochronnych czy rodzaju zabezpieczanej powierzchni. Różne rodzaje drewna wymagają różnych preparatów, które niekiedy muszą być nanoszone na niezbyt suche powierzchnie. Tę kwestię również warto wziąć pod uwagę, tym bardziej, że istnieją specjalne impregnaty na bazie wody, które – w przeciwieństwie do rozpuszczalnikowych – dość dobrze sprawują się na wilgotnym drewnie. Poza tym nałożenie zbyt wielu warstw ochronnych także może mieć negatywne skutki – drewno nie oddycha, a tym samym ma duże problemy z oddawaniem wilgoci do otoczenia.

Warto pamiętać, że zapewnienie drewnianej powierzchni w miarę stabilnego środowiska, o stosunkowo niskim poziomie wilgotności, dobrej wentylacji i ochronie przed zawilgoceniem, np. ze strony fundamentów, również polepszy żywotność drewnianych konstrukcji.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓