Blog

Jak dzielimy preparaty ogniochronne?

Podczas budowy drewno jest stosowane głównie do konstrukcji dachowych. Impregnacja tych części ma na celu opóźnienie lub niedopuszczenie do zaprószenia ognia, a w razie dojścia do pożaru powinna zapewnić możliwie najlepszą nośność konstrukcji oraz ograniczenie ilości wytwarzanego dymu i substancji toksycznych.

Rodzaje preparatów dostępnych na rynku

Istnieje kilka rodzajów preparatów, które mogą zapewniać ochronę przed ogniem, ale też przed innymi szkodliwymi czynnikami, takimi jak pleśń czy owady. Wśród preparatów ognioodpornych wyróżniamy wodne emulsje, lakiery, środki na bazie rozpuszczalników oraz wykazujące najlepsze parametry wysoce stężone preparaty solne.

Trzy pierwsze substancje stosuje się raczej jako zabezpieczenie do elementów budynku znajdujących się na zewnątrz lub jako środek przeznaczony do konstrukcji ogrodowych, płotów i altan. Z kolei preparaty solne to materiały dedykowane ochronie drewna konstrukcyjnego, które musi wykazywać się jak najlepszymi parametrami ognioodporności. Aby tak się stało, środek powinien wsiąknąć do określonej głębokości drewna, co często jest możliwe do uzyskania jedynie za pomocą profesjonalnej metody ciśnieniowo-próżniowej.

Środki solne nie wykazują toksycznych właściwości dla otoczenia, jednak ich użycie na elementach zewnętrznych wymaga pokrycia powierzchni warstwą preparatu wodnego.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓