Blog

Czym jest zgnilizna drewna?

Zgnilizna to bardzo poważna wada drewna spowodowana działaniem grzybów, a dokładniej produkowanymi przez nie enzymami, które doprowadzają do rozłożenia się komórek drewna. Zarażeniu może ulec praktycznie każdy rodzaj materiału – od drzew jeszcze rosnących, przez elementy drewniane już poddane obróbce, aż do drewna już użytkowanego.

Zgnilizna drewna – cechy i rodzaje

Występowanie każdej z odmian tej wady nierozerwalnie łączy się ze środowiskiem, w jakim dane drewno występuje. Z tego względu to drzewa żywe są znacznie bardziej podatne na występowanie zgnilizny ze względu na wysoką temperaturę oraz wilgotność w ich otoczeniu. Pojawienie się zgnilizny można dostrzec na podstawie zmiany koloru tkanki.

Jedną z bardziej popularnych jest zgnilizna brunatna, objawiająca się zmianą koloru drewna na ciemniejsze. Ten rodzaj zgnilizny jest powodowany przez takie odmiany grzybów jak stroczek domowy czy żółciak siarkowy. Tkanka dotknięta tą chorobą rozkłada się do postaci proszku, przy czym przez długi czas zachowuje swoją stałą strukturę – postać brunatnego proszku jest ostatnim stadium rozkładu.

Z kolei zgnilizna biała prowadzi do stopniowego rozjaśniania się drewna, aż do uzyskania niemal całkiem białego koloru. Uszkodzeniu ulegają tutaj wszystkie składniki tkanki, zarówno celuloza, jak i lignina oraz hemiceluloza, przez co drewno ulega całkowitemu rozkładowi, stając się miękką i gąbczastą masą. Klasycznym przykładem organizmu powodującego ten gatunek zgnilizny jest hubiak pospolity, popularnie nazywany hubą.

Natomiast zgnilizna pstra odznacza się jednoczesnym procesem ciemnienia drewna na tle powstającej białej zgnilizny. Do jej tworzenia przyczyniają się takie grzyby jak korzeniowiec sosnowy czy skórnik popękany.

Warto przy tym pamiętać, że jednoznaczne oznaczenie rodzaju zgnilizny, szczególnie w początkowym jej stadium, może być stosunkowo trudne. Fakt, że określone gatunki grzybów atakują określone gatunki drewna, może być niewystarczający – liczy się również czas działania grzyba czy stadium, w jakim znajduje się choroba.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓