Blog

Co to jest sinizna drewna?

W typologii surowców budowlanych spotykamy się z licznymi wadami, których występowanie dyskwalifikuje użycie danego elementu w określonej roli. Nie inaczej jest w przypadku drewna, dla którego sporym zagrożeniem jest wystąpienie sinizny. Choć nie wpływa ona na pogorszenie się właściwości mechanicznych drewna, to jednak znacznie obniża poziom jego estetyki. Nazwa choroby wzięła się od charakterystycznego koloru oznaczającego jej występowanie, który jest wynikiem działań grzybów z rodzaju workowych oraz grzybów z grupy niedoskonałych. Ta ostatnia grupa grzybów jest jednak niegroźna, gdyż powoduje zmianę barwy drewna jedynie na jego powierzchni, w związku z czym wadę można usunąć.

Charakterystyka sinizny

Grzyby odpowiedzialne za wywołanie sinizny przedostają się do pnia poprzez wszelkiego rodzaju otarcia i uszkodzenia, jakie występują na powierzchni kory, a także przez odcięcia w miejscach gałęzi. Rozprzestrzeniają się we wszystkich strategicznych kierunkach – często o obecności sinizny w danym drzewie dowiadujemy się dopiero po jego rozcięciu. Pory roku optymalne dla rozwoju grzyba to wiosna i lato, natomiast okres zagnieżdżania się przypada na jesień. Warto wiedzieć, że niektóre grzyby są w stanie przetrwać nawet w minusowych temperaturach.

Istnieją jednak odpowiednie sposoby, które umożliwiają zapobieganie bądź rozwój sinizny. Głównie dotyczą one drewna już ściętego, które nie powinno być zbyt długo składowane, ale powinno być pozyskiwane zgodnie z popytem ze strony klientów. W perspektywie dłuższego składowania warto natomiast powziąć takie kroki, jak ochrona środkami chemicznymi lub zapewnienie bardzo wysokiej wilgoci otoczenia, generalnie niesprzyjającej powstawaniu grzybów. Warto również zachować korę w jej pierwotnej, nieuszkodzonej formie.

Opublikowano w: Bez kategorii

Skomentuj (0) ↓